خانه >>> منابع کارشناسی ارشد >>> لزوم تاسیس صندوق توسعه علمی کشور

لزوم تاسیس صندوق توسعه علمی کشور

وسعه علمی کشور

در این نشست که ظهر امروزبا حضور وزیر علوم و به صورت مجازی در سالن شهدای جهاد علمی این وزارت برگزار شد، دکتر رحیمی معاون با بیان اینکه ایجاد صندوق توسعه علمی کشور اقدامی مناسب برای توسعه جهت مند دوره‌های تحصیلات تکمیلی است. قطب‌های علم و فناوری را نیز باید تقویت کنیم و دانشگاه‌های نقش پذیر در توسعه علم و فناوری نیز باید توسعه پیدا کنند.
دکتر رحیمی با بیان اینکه در بخش پژوهش و فناوری گام‌های بسیاری در سطح کشور در سال ۹۹ ایجاد شده که نوید فناوری جهش یافته را به ما می‌دهد، گفت: آزمایشگاه‌های مرکزی دانشگاه‌ها باید به آزمایشگاه‌های تبدیل شوند که خدمات بیرونی هم می‌دهند و به دستگاه‌های خارج از حیطه وزارت علوم هم خدمات بدهند.

 

لزوم تاسیس صندوق توسعه علمی کشور

 

لزوم تاسیس صندوق توسعه علمی کشور

وی افزود: تعدادی از آزمایشگاه‌های ما این وضعیت را دارند ولی باید همه دانشگاه‌هایی که آزمایشگاه مرکزی دارند، با بخش‌های خارج از دانشگاه هم همکاری و سرویس دهی مستمر داشته باشند.
دکتر رحیمی در ادامه گفت: ظرفیت دوره‌های دکتری را مجبوریم کاهش دهیم چون کشور توان جذب این حد از دانش آموخته دکتری را ندارد. در مقابل باید بر پژوهشگران دوره‌های پسا دکتری بیفزاییم.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم ادامه داد: دانشگاه‌های ما باید به طرف گرنت محور کردن دکتری پیش بروند. هیچ دلیلی ندارد به صورت قالبی دانشجوی دکتری دانشگاه دولتی جذب کنیم و به همین شیوه هم این دانشجویان را تقسیم کنیم.
دکتر رحیمی گفت: بر روی ارتقای علوم پایه و علوم انسانی هم کار کرده‌ایم و اعتباری برای آن در نظر گرفته‌ایم و هر استادی در این زمینه کار کند به آنها پژوهشگر پسا دکتری و گرنت اعطا می‌کنیم.
دکتر رحیمی با بیان اینکه دانشگاه‌های ما باید همکاری مستمر با پارک‌ها و تیم‌های فناور داشته باشند، اظهار داشت: اگر شرکتی در پارک‌ها مستقر باشد و توسعه و آر آن دی مناسبی نداشته باشند، دیگر اجازه ندارد در پارک علم و فناوری مستقر باشد.
وی با بیان اینکه شرکت‌های موجود در پارک‌های علم و فناوری نیز باید با دانشگاه‌ها ارتباط داشته باشند، افزود: مأموریت گرایی دانشگاه‌ها نیز دو فاز دارد که فاز اول با ساماندهی مؤسسات و تنظیم مجدد رشته‌ها گره خورده و فاز دوم شامل تمام دانشگاه‌ها و مؤسسات می‌شود و باید رشته‌ها، گروه‌های علمی، تحقیقات علمی و مراکز رشد به مزیت‌های نسبی هر منطقه توجه شود.
دکتر رحیمی گفت: تمام مؤسسات وابسته به وزارت علوم باید در این زمینه نقش پذیر شوند. تمام دانشگاه‌ها باید مراکز رشد، نوآوری و شتاب دهی داشته باشند و با کمک پارک‌های علم و فناوری فعالیت‌های خود را انجام دهند.
وی با بیان اینکه نظر ما این است که فرصت مطالعاتی خارج از کشور وجود داشته باشد، افزود: بودجه پژوهشی در دانشگاه‌ها و زیر ساخت‌های آزمایشگاهی باید تخصیص یابد، در آئین نامه پسا دکتری نیز مبلغی که قرار است به پژوهشگر پسا دکتری داده شود باید به تصویب هیأت امنا برسد. خیلی از دانشگاه‌ها هم اکنون دوره‌های پسا دکتری را دارند.
دکتررحیمی ادامه داد: حذف چاپ مقاله برای دفاع دکتری یک پسرفت در شرایط علمی کشور است. اگر بخواهیم این مسائل را ادامه دهیم هم اکنون رتبه ۴۰ دنیا را هم نداشتیم. حذف شرط چاپ مقاله در دفاع رساله دکتری باید موردی و با شرایط خاص انجام شود نه اینکه رویه کلی شود.
وی افزود: اگر ۶۵ تا ۶۶ هزار سند در بسترهای بین المللی نمایه می‌شود نتیجه تلاشی است که باید ادامه پیدا کند. باید به نشریات داخلی هم توجه شود تا در بستر بین المللی نمایه شوند.
رحیمی گفت: هم اکنون دانشگاه‌های داریم که سرانه مقالات آی اس آی در آنها نیم و در برخی ۴ است که سایر دانشگاه‌ها هم باید تلاش کنند خود را به سطح بقیه ارتقا دهند.

حتما بخوانید:  حاضر بودن ۲۶۲ تیم در نهمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویی

منبع:شهر خبر

کانال پل کنکوری ارشد دکترا
مطالب مرتبط:
کانال تلگرامی پل ارشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس